Asset Publisher Asset Publisher

Czemu las zimowy jest cichy?

Kto zauważył, że tuż po opadach śniegu, gdy wszystko pokryte jest jego świeżą warstwą, jest dużo ciszej w lesie?

Efekt ten słyszalny jest szczególnie w miastach, gdzie szum ruchu samochodowego tuż po opadach śniegu wydaje się trochę mniej uciążliwy, a odgłosy ludzi stłumione. Oczywiście wyciszające działanie śniegu można tłumaczyć tym, że w niesprzyjających warunkach pogodowych ludzie wolą zostać w domu i mniej chętnie korzystają z samochodów. Ale czy rzeczywiście można uwierzyć w to, że duże miasta zamierają wkrótce po tym, jak spadnie trochę białego puchu? Może wyciszające działanie śniegu nie jest tylko naszym subiektywnym wrażeniem? Szereg eksperymentów przeprowadzonych przez wielu naukowców udowodniło, że dźwięki nagrywane zimową porą po opadach śniegu rzeczywiście są wyraźniej cichsze niż te same nagrywane w słoneczny letni dzień. 

Co więcej, eksperymenty pokazały, że im większa porowatość pokrywy śnieżnej (większa pulchność śniegu), tym efekt silniejszy. Wyciszające działanie śniegu jest zatem bardzo wyraźne tuż po opadach, a dla śniegu starego i zbitego prawie nie występuje. Efekt zależy rownież od tego, jak wysoko nad pokrywą śnieżną znajduje się źródło dźwięku. Dużo słabiej tłumione są dźwięki dochodzące z wysoka (np. odgłosy ptaków), niż te emitowane blisko powierzchni ziemi.

Oczywiście pod względem intensywności życia zwierząt zimowy las niewiele różni się od letniego. To właśnie zimą, na świeżo opadniętym śniegu widać odciśnięte tropy zwierząt, które świadczą o zimowym życiu lasu. Zimą jest o wiele lepsza okazja niż latem, aby nauczyć się rozpoznawania tropów zwierząt leśnych. Z łatwością można odnaleźć tropy jelenia, sarny i dzika, bywa że łosia i wilka też. Widać także tropy drobniejszych ssaków – wiewiórki, kuny, zająca, a nad ciekami wodnymi – wydry lub norki.  

Zapraszamy serdecznie wszystkich na zimowe spacery po lesie, a kto lubi - również inne aktywności. To niepowtarzalna okazja, by samemu przekonać się o wartości i cechach zimowych krajobrazów. 

fot. 1 A. Stanulevich; fot. 2 M. Ostberg

źródło: fiztaszki.pl