Asset Publisher Asset Publisher

Konsultacje społeczne

W związku ze zmianami w standardzie FSC Nadleśnictwo Lidzbark dokonało analizy wyznaczonych w naszym nadleśnictwie lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) oraz ekosystemów referencyjnych. Informujemy, że od dnia 17 maja 2019 r. rozpoczęto procedurę konsultacji społecznych dotyczących zmian w wykazie powyższych powierzchni położonych na terenie Nadleśnictwa Lidzbark.

W załącznikach znajdują się wykazy wytypowanych obszarów HCVF 3, HCVF 6 oraz ekosystemów referencyjnych. Wskazane w wykazach powierzchnie ekosystemów referencyjnych i lasów o szczególnych walorach przyrodniczych po zakończeniu konsultacji staną się obowiązującymi wykazami powierzchni ekosystemów referencyjnych i lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF 3 w Nadleśnictwie Lidzbark.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w konsultacjach i zgłaszania swoich propozycji na podanych w załączniku formularzach w terminie 21 dni od dnia rozpoczęcia procedury konsultacji. Propozycje można zgłaszać pisemnie na adres Nadleśnictwa Lidzbark, pocztą elektroniczną na adres lidzbark@olsztyn.lasy.gov.pl lub osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Lidzbark.

Osobą do kontaktu w sprawie wyznaczania obszarów HCVF i ekosystemów referencyjnych jest pani Joanna Bilska,

tel. 23-696-3483, e-mail: joanna.bilska@olsztyn.lasy.gov.pl

 

 

Na lasy HCVF 3 składają się dwie kategorie powierzchni:

3.1. – ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej, np. ujęte w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej: dąbrowy ciepłolubne, lasy zboczowe, bory i brzeziny bagienne,
3.2. – ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy, ujęte w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej, lecz w Polsce bardziej pospolite i występujące wielkoobszarowo, stanowiące ważne obszary gospodarki  leśnej – grądy, buczyny, łęgi

Lasy HCVF 6 – to lasy o szczególnym znaczeniu kulturowym, religijnym lub duchowym dla społeczności lokalnych, np. miejsca pamięci i kultu, mogiły.

Ekosystemy referencyjne – lasy o szczególnych walorach przyrodniczych, czyli rezerwaty przyrody (Piekiełko, Ostrów Tarczyński, Jar Brynicy, Klonowo), a także drzewostany w ekstremalnych warunkach wzrostu (na stokach, na terenach trwale podmokłych, itp.). Ekosystemy referencyjne są lasami naturalnymi lub w stanie maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Takie obszary są pozostawione bez ingerencji człowieka.