Asset Publisher Asset Publisher

Stop wypalaniu traw

Wypalanie wciąż wpisuje się w tradycję wiosennych porządków, często z mylnego przekonania, że służy przyrodzie.

Niestety przyczynia się ono do obniżenia rolniczej i ekologicznej wartości gruntów. Powoduje wyjałowienie i zubożenie gleby. Zmniejsza się przez to jej zdolność do retencjonowania wody, a także następuje zniszczenie flory bakteryjnej odpowiedzialnej za wiązanie azotu z atmosfery. Wypalanie traw przyczynia się także do wyginięcia największych sprzymierzeńców rolnika. Podniesienie temperatury w miejscu wypalania powoduje śmierć dżdżownic, które użyźniają ziemię, biedronek zjadających mszyce czy mrówek pomagających rolnikom walczyć ze szkodliwymi owadami. Giną płazy, gady, drobne ssaki i gryzonie. Proceder wypalania jest szczególnie niebezpieczny dla gniazd lęgowych zakładanych zwyczajowo na ziemi lub w gałązkach krzewów. Płomienie zabijają pszczoły i trzmiele – co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. 
Usytuowanie terenów trawiastych w pobliżu skupisk drzewostanów może skutkować śmiercią dużych zwierząt leśnych, a także pożarami lasu. 
W związku ze zbliżającą się wiosną i planowanymi wiosennymi porządkami w ogrodach i na polach apelujemy o niewypalanie traw. Dbajmy wspólnie o środowisko naturalne.