Lista aktualności Lista aktualności

Czarcia miotła na drzewie

Spokojnie - to nie tajemne czary ani magia, to element przyrody

Czarcia miotła to krzaczaste skupienie pędów na gałęziach niektórych gatunków drzew (sosna, świerk, jodła, brzoza). Często podczas spaceru można zaobserwować na drzewie takie miotlaste skupisko silnie rozgałęzionych pędów przypominające kulę. Umiejscowione wysoko na drzewie z oddali może sprawiać wrażenie, że jest to gniazdo jakiegoś ptaka.

Nie zawsze jednak przyczyny powstawania czarciej miotły są znane. Mogą to być grzyby chorobotwórcze, wirusy lub zmiana może mieć podłoże genetyczne. Na skutek działania takiego czynnika rozwój pędu głównego zostaje zahamowany, a intensywnie rozwijają się pączki boczne formując właśnie taką średnio regularną kulę.

Dla leśnika czarcia miotła nie ma większego znaczenia, jednak często wykorzystywana jest w szkółkarstwie ozdobnym do tworzenia nowych odmian krzewów ozdobnych. Wyselekcjonowane z nich odmiany są cenne i często spotykane w przydomowych ogrodach. O wielu odmianach nawet nie wiemy, że pochodzą od czarcich mioteł – np. popularny świerk biały odmiany Conica.

Serdecznie zapraszamy na jesienne spacery do lasu. Może i Wam uda się zobaczyć taką czarcią miotłę?

 

fot. J. Bilska