Lista aktualności Lista aktualności

Dzieci z Rumiana dokarmiają ptaki

Mroźna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt i ptaków. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu.

W dniu 20.12.2016. leśniczy leśnictwa Olszewo - Pan Mariusz Sękowski - wybrał się do szkoły w Rumianie na spotkanie z uczniami klas IV-VI. Zajęcia poprowadził w oparciu o prezentacje multimedialne, których tematem przewodnim było dokarmianie zwierząt i ptaków w okresie zimy. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się, że ptaki, które pozostają w Polsce na zimę, mają często kłopot ze znalezieniem pokarmu pod grubą warstwą śniegu, dlatego ludzie powinni przychodzić im z pomocą, by mogły przeżyć okres największego chłodu. Leśniczy zaznaczył, że najważniejsze jest, aby dokarmianie było systematyczne. Ptaki przywiązują się bowiem do miejsca pozyskiwania pożywienia i jego brak w oczekiwanym miejscu i czasie powoduje, że ptaki tracą energię w oczekiwaniu na ludzką pomoc. Dodatkowo podkreślił fakt, że dokarmianie należy przerwać przy pojawieniu się pierwszych oznak wiosny. Dostarczanie pokarmu ptakom poza sezonem zimowym  powoduje usypianie ich instynktów i samodzielności. Po pogadance dzieci wraz z leśniczym wybrały się na wycieczkę na plac przyszkolny, aby wyłożyć karmę do karmnika dla ptaków. Z myślą o wiośnie rozwiesiły kilka skrzynek lęgowych nad miejscowym stawem. W spotkaniu wzięło udział około 50 dzieci wraz z opiekunem.

fot. I. Cybulska

tekst: M. Sękowski

 

Pamiętajmy! Budki dla ptaków powinny być zawieszone stabilnie, aby nie drgały i nie kołysały się na wietrze. Przy zawieszaniu na drzewach najlepiej sytuować je od  wschodu. Należy unikać lokalizacji budek od strony zachodniej i południowo-zachodniej, z których najczęściej wieją wiatry i zacinają deszcze. Mieszkańcom takiej skrzynki w pogodne wiosenno-letnie dni jest zbyt gorąco. Domek dla ptaków powinien być zawieszony w miejscach lekko zacienionych, na odpowiedniej wysokości (około 4 metry), tak aby nie miały do niej dostępu zwierzęta domowe i drapieżniki. Skrzynki dla sów umieszczamy na wysokości co najmniej na 8 m. Budkę należy go przytwierdzić do głównego pnia drzewa, a nie do gałęzi. Ze względu na terytorialność ptaków, budki powinny wisieć w pewnych odstępach 20-50 metrów, a w lasach o ubogim składzie gatunkowym nawet co 100 m. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie OTOP w zakładce Ptasie porady.